Olejowanie włosów to popularna ajurwedyjska praktyka pielęgnacji włosów stosowana od wieków w Indiach. Wyjątkowe efekty pielęgnacyjne sprawiają, że ekspresowo zyskała popularność na całym świecie. Nie tylko wzmacnia, zmiękcza i nawilża kosmyki, ale także dostarcza im witamin i minerałów oraz ogranicza ich wypadanie. Przygotowaliśmy poradnik dotyczący olejowania włosów, w którym zdradzamy wszystkie sekrety tego rytuału pielęgnacyjnego.
Każdego dnia nasze włosy narażone są na niekorzystny wpływ wielu czynników - począwszy od czynników środowiskowych, takich jak promienie słoneczne, wiatr, mróz, smog i zanieczyszczenia, a skończywszy na nawykach związanych ze stylem życia, takimi jak chociażby energiczne szczotkowanie czy też nadmierne mycie. Czynniki te znacząco wpływają na pogorszenie kondycji włosów. Z ratunkiem i jednocześnie receptą na piękne, mocne i zdrowe włosy przychodzi zabieg olejowania - idealny do każdego rodzaju włosów, niezależnie od ich kondycji i porowatości.
Czym jest olejowanie włosów?
Olejowanie włosów to starożytna praktyka, która polega na aplikacji oleju bezpośrednio na włosy i skórę głowy oraz wykonywaniu delikatnego masażu, aby poprawić krążenie skóry, nawilżenie i blask oraz wzmocnić pasma włosów. To popularnie stosowana od wieków w Indiach metoda pielęgnacji włosów, która dostarcza niezbędnych składników aktywnych, odżywia, zmiękcza oraz zapobiega wypadaniu. Zazwyczaj polega na aplikacji olejku raz lub dwa razy w tygodniu, owinięciu głowy turbanem i pozostawieniu go na kilka godzin, by ułatwić wchłanianie składników odżywczych.
Olejowanie włosów na mokro czy sucho – którą metodę wybrać?
Olejowanie włosów to rytuał kosmetyczny, który można wykonywać o każdej porze dnia i nocy. Istnieją różne metody olejowania włosów. Niektóre, takie jak olejowanie włosów na sucho, stanowią szybką kilkunastominutową kurację, inne – jak olejowanie włosów na mokro - wymagają pozostawienia kosmetyku na kilka godzin lub całą noc. Zniszczone włosy będą potrzebowały dłuższego olejowania, a olejek warto nakładać na wilgotne pasemka, aby ten wyjątkowy zabieg pielęgnacyjny był bardziej skuteczny.
Olejowanie włosów na sucho
Olejowanie włosów na sucho polega na nałożeniu oleju na suche pasma i skórę głowy. Głównym zadaniem tego zabiegu kosmetycznego jest ochrona i pielęgnacja włosów. Nie tylko dyscyplinuje niesforne kosmyki, ale także wygładza, regeneruje, dekoruje blaskiem i chroni przed elektryzowaniem.
Olejowanie włosów na mokro
Nakładanie olejku na zwilżone lub mokre włosy ułatwia wnikanie dobroczynnych składników w ich pasma i cebulki. Przed zabiegiem najlepiej zmyć produkty do stylizacji, takie jak żele, pianki czy spray, które utrudnią wnikanie substancji odżywczych do wnętrza włosów.
Zalety olejowania włosów:
-
nawilża i wzmacnia pasma włosów,
-
chroni przed przesuszeniem, które może uszkadzać i powodować nadmierną łamliwość,
-
poprawia zdrowie i kondycję skóry głowy,
-
wspiera mikrobiom skóry głowy,
-
zapobiega powstawaniu łupieżu,
-
chroni przed siwieniem i blaknięciem koloru,
-
minimalizuje wypadanie włosów,
-
pobudza kosmyki włosów do wzrostu,
-
dostarcza składników odżywczych, witamin i mikroelementów skórze głowy i mieszkom włosowym,
-
wzmacnia mieszki włosowe, a w efekcie pobudza wzrost mocnych i lśniących włosów,
-
zmniejsza puszenie się włosów,
-
odżywia i nawilża cebulki włosów,
-
chroni mieszki włosowe przed szkodliwymi środkami powierzchniowo-czynnymi, wypełniając luki w łuskach włosa,
-
olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy czy olejek rozmarynowy działają na określone problemy skóry głowy i włosów.
Warto pamiętać, że masowanie skóry głowy pobudza krążenie krwi, co ułatwia wnikanie składników odżywczych w cebulki włosów oraz sprzyja wzrostowi włosów. W jaki sposób krok po kroku wykonać olejowanie włosów?
Jak krok po kroku olejować włosy na mokro?
1. Po umyciu włosów przed olejowaniem delikatnie osusz je ręcznikiem, a następnie nałóż olej na skórę głowy i włosy. Wykonaj delikatny masaż przez 15 minut, którego zadaniem jest pobudzenie mikrokrążenia, co w efekcie ułatwi wnikanie składników odżywczych.
Jeśli nie musisz myć włosów przed wykonaniem olejowania na mokro, zmocz je wodą lub hydrolatem do włosów Mix Ziół Natura Receptura, który odżywi włosy i wzmocni działanie olejku.
2. Po wykonaniu masażu załóż na włosy czepek i owiń je ręcznikiem, by zapewnić ciepłe powietrze i pozostaw na włosach na co najmniej 2 godziny.
3. Zmyj olejek delikatnym szamponem, najlepiej pozbawionym SLS i SLES, użyj odżywki i gotowe!
Błędy, których należy unikać podczas olejowania włosów:
1. Nie rozczesuj włosów zaraz po ich olejowaniu, ponieważ są one podatne na rozdwajanie i łamanie.
2. Nie zmywaj oleju zbyt wcześnie, by umożliwić mu wniknięcie w mieszki włosowe i odżywienie skóry głowy.
3. Nie nakładaj zbyt dużej ilości oleju.
4. Nie wiąż zbyt mocno włosów, ponieważ są one obciążone olejem, co w efekcie może powodować uszkodzenia i łamliwość.
5. Nie masuj skóry głowy zbyt intensywnie, by nie uszkodzić pasm włosów.
Jaki olejek wybrać do olejowania włosów?
Zastanawiasz się, jaki olejek najlepiej wybrać do olejowania włosów na sucho i mokro? Zajrzyj do sklepu internetowego Natura Receptura i zamiast kilku produktów wybierz 100% naturalny olejek Mix Ziół do włosów, w którym połączyliśmy oleje z czarnuszki i lawendy oraz ekstrakty ze skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej i łopianu. Dzięki temu powstał niezwykły kosmetyk, który wzmacnia, pielęgnuje, regeneruje, naprawia i odbudowuje zniszczone włosy:
-
Olej z czarnuszki nawilża, regeneruje i wygładza, dostarcza NNKT i witamin oraz łagodzi podrażnienia i alergie.
-
Skrzyp polny jest skarbnicą krzemu - składnika niezbędnego dla mocnych włosów, który dodatkowo minimalizuje łupież, przetłuszczanie, łamliwość i nadmierne wypadanie włosów. Wzmacnia cebulki włosów oraz naczynka włosowate, a w efekcie pozostawia mocne, gładkie i udekorowane zdrowym kolorytem pasma włosów.
-
Pokrzywa - uzupełnia pierwiastki, witaminy, garbniki i flawonoidy. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. To znana i stosowana od wieków roślina, która wzmacnia włosy, ogranicza ich przetłuszczanie oraz łagodzi podrażnienia.
-
Łopian - korzystnie wpływa na kondycję włosów, dostarcza im beta-karotenu, garbników, steroli oraz witaminy C, a w efekcie ogranicza łamliwość i wypadnie oraz zmniejsza objawy łupieżu.
-
Olejek lawendowy - łagodzi podrażnienia i nadaje włosom przyjemnego, delikatnego zapachu.
Troskliwie skomponowana receptura olejku do włosów Mix Ziół Natura Receptura sprawia, że kosmetyk silnie wzmacnia cebulki włosów, dogłębnie nawilża, nabłyszcza, wygładza i odżywia pasma włosów na całej długości. Łagodzi choroby skóry głowy, zmniejsza przetłuszczanie i wypadanie oraz wspomaga walkę z łupieżem, pozostawiając włosy miękkie, sprężyste, lśniące i zdrowe.